Lustro

Kiedy patrzysz w lustro, nie tylko widzisz, jak wygląda twoja twarz, widzisz również, gdzie się znajduje: tam w lustrze a nie na twoich ramionach.Zbliż lustro do siebie, a otrzymasz inny obrazek.
Jest to wciąż twoje odbicie, choć ramka zawiera mniej ludzkiej istoty. Weź duże lustro i stań dużo dalej: widzisz całe swoje ludzkie ciało.


Wyobraź sobie ogromne lustro na niebie - odbijałbyś się w nim, ale nie byłby to już obraz pojedynczej ludzkiej istoty. Na tym etapie mógłbyś ujrzeć swoją narodową twarz,

a dalej swoją planetarną twarz.
A jeszcze dalej swoją galaktyczną twarz.

Zależnie od tego, w jakiej odległości trzymasz swoje (prawdziwe, czy wyimaginowane) lustro, takiej wielkości i na takim poziomie odsłania przed tobą twą tożsamość. Gdybyś mógł zobaczyć swoje odbicie z niewielkiej odległości, dostrzegłbyś komórki, molekuły, atomy i tak dalej, aż nie dostrzegłbyś nic. Faktycznie to poziom nas samych, którego obraz przynoszą nam naukowcy używając swoich wyrafinowanych przyrządów. Lecz lustrom, kamerom i aparatom fotograficznym, mikroskopom elektronowym, innym ludziom - nikomu nie udaje się powiedzieć tego, jacy jesteśmy dokładnie tu, w centrum nas samych.

Nikt nie może zrobić tego ostatniego kroku do środka każdego z nas i powiedzieć nam, czym i kim tu jesteśmy - oprócz nas samych, ponieważ my już tu jesteśmy! Zamiast czekać na to, aby inni powiedzieli nam, kim jesteśmy w środku (nigdy nie znajdą się we właściwym miejscu, żeby to zrobić!) możemy po prostu sami to zobaczyć.

Co teraz widzisz w miejscu, gdzie inni widzą twoją twarz, bez względu na to, czy jest ona ludzka, planetarna, galaktyczna, komórkowa, atomowa...? Wskaż to miejsce i spójrz. Czyż ten 'wgląd' nie ujawnia jakiegokolwiek wyglądu tego miejsca?

Z drugiej strony jednak czy ten 'brak wyglądu' nie jest mimo wszystko świadomy i pełen wszystkiego, co widzisz - pełen każdego poziomu tego cudownego żyjącego wszechświata!

Headless on Youtube
Full book catalogue
Headless on Instagram

Click here for Headless Podcasts
Click here for workshops with Richard Lang


Click here for information on online hangouts
Click here fora free e-course
Click here for our online shop
Click here to get the free Headless iPhone app
Click here for downloadable videos of Douglas Harding
Click here for the Latest News
Click here to Donate